Гомер - легендарний давньогрецький поет-оповідач, якому приписується створення «Іліади» та «Одіссеї».
Про життя і особистість Гомера достовірно нічого не відомо.
Ясно, однак, що «Іліада» і «Одіссея» були створені значно пізніше описуваних у них подій, але раніше VI століття до н. е.., коли достовірно зафіксовано їх існування. Хронологічний період, в якому локалізує життя Гомера сучасна наука, - приблизно VIII століття до н. е..
Місце народження Гомера невідомо. За право називатися його батьківщиною боролися сім міст: Смірна, Хіос, Колофон, Саламін, Родос, Аргос, Афіни. Як повідомляють Геродот і Павсаній, помер Гомер на острові Іос архіпелагу Кіклади. Ймовірно, «Іліада» і «Одіссея» були складені на малоазійському узбережжі Греції (де ймовірно жив і народився Гомер), заселеному іонійськими племенами, або на одному з прилеглих островів. Втім, гомерівський діалект не дає навіть точних відомостей про племінну приналежність Гомера, тому що являє собою поєднання іонійського і еолійського діалектів давньогрецької мови. Існує припущення, що гомерівський діалект являє собою одну з форм поетичного койне, що сформувався задовго до передбачуваного часу життя Гомера.
Традиційно Гомер зображується сліпим. Найбільш ймовірно, що це подання виходить не з реальних фактів життя Гомера, а являє собою реконструкцію, характерну для жанру античної біографії. Оскільки багато видатних легендарних віщунів і співаків були сліпими (наприклад, Тіресій), по античній логіці, що пов'язувала пророчий і поетичний дар, припущення про сліпоту Гомера виглядало вельми правдоподібним. Крім того, співак Демодок в «Одіссеї» сліпий від народження, що також могло сприйматися автобіографічно.
Існує переказ про поетичний поєдинок Гомера з Гесіодом, описане у творі «Змагання Гомера і Гесіода», створеному не пізніше III в. до н. е.., а на думку багатьох дослідників, і значно раніше. Поети нібито зустрілися на острові Евбеї на іграх на честь загиблого Амфідема і читали кожен свої кращі вірші. Цар Панед, який виступив суддею на змаганні, присудив перемогу Гесіодом, так як той закликає до землеробства і світу, а не до війни і побоїщ. Втім, симпатії аудиторії були на боці Гомера.
Крім «Іліади» та «Одіссеї» Гомеру приписується ряд творів, безсумнівно створених пізніше: «Гомерові гімни», комічну поему «Маргіт» та ін