«Ілля Муромець» - перший радянський широкоекранний художній фільм за мотивами російських народних билин про легендарного богатиря Іллю Муромця.
У фільмі брали участь 106000 солдатів-статистів і 11000 коней (найбільше число статистів в історії кінематографа).
Багато мотивів у фільмі використані на основі нездійсненого задуму А. С. Пушкіна - поеми «Мстислав Удатний». Зокрема, звідти взято поєдинок Іллі з власним сином і впізнавання (цей мотив присутній і в билині «Ілля Муромець і Сокільник», однак там має трагічну розв'язку). Відмінність одна: з чернеток Пушкіна, матір'ю Сокольнічка була татарська княжна (у Пушкіна Ілля Муромець зображений буквально як бабій), вже після народження сина насильно взята в дружини царем-узурпатором.
Фільм був відреставрований на «Мосфільмі» у 2001 році. За 50 років, що пройшли з моменту створення картини, негатив зносився і прийшов в непридатність, багато кадрів були зіпсовані настільки, що не підлягали відновленню, довелося робити купюри, що, у свою чергу, призвело до зсуву фонограми.
Фільм мав успіх в американському прокаті. Його перемонтував Роджер Корман. Йшов фільм під назвою «Меч і Дракон» («Меч і дракон»).