Науково-популярний фільм , в якому прослідковується життя і творчість Езопа
Чи був Езоп реальною людиною ?
Эзо́п(др.-греч. Αἴσωπος, точніше Эсоп) - напівлегендарна фігура старогрецької літератури, байкар, що жив в VI столітті до н. э.
ЕЗОП, або Эсоп, напівісторичний, напівміфічний автор повчальних байок про тварин. Згідно з Геродотом, Езоп жив близько середини 6 ст. до н.е. і був рабом деякого Іадмона, жителя Самоса, який дав йому свободу. На право називатися батьківщиною Езопа претендували Самос, Сарді, Месембрія у Фракії і Котией у Фрігії. Легенда приводить Езопа в Сарді, до двору Креза, де байкар нібито брав участь у бенкеті Семи мудреців, а потім в Афіни, в період правління тирана Писистрата. Завершується його історія несправедливою стратою по неправдивому звинуваченню в крадіжці з дельфійского храму. У життєписі Езопа, передпосланому зведенню приписуваних йому байок, які були зібрані ченцем Максимом Планудом(14 ст.), є безліч інших анекдотів, у більшості своїй недостовірних.
Ймовірно, байки, автором яких вважається Езоп, впродовж довгого часу передавалися із в уста. Деметрій Фалерський(бл. 350 -- ок. 283 до н.е.) склав збірник байок в 10 книгах, втрачені після 9 ст. н.е. В епоху Августа Федр здійснив відомий переклад цих байок латинським ямбічним віршем, а Флавій Авіан, ймовірно в 4 ст., переклав 42 байки латинським елегійним дистихом. Близько 200 р. н.е. свої віршовані байки про тварин складав по-грецьки Бабрій, який користувався розміром холіямб, а сюжети брав у Езопа. Твори Бабрія були включені Планудом в його прославлену колекцію, що зробила значний вплив на усіх пізніших байкарів.
Розповідаючи захоплюючу, частенько комічну історію, Езоп викладає читачеві серйозний моральний урок. Серед найбільш знаменитих його творів –« Лиссиця і виноград» та «Заєць і черепаха».